Standardy Ochrony Dzieci

Od 2024 r. w naszej parafii wprowadzone zostały Standardy Ochrony Dzieci.

Jednym z elementów budowania systemu prewencji jest powołanie w każdej parafii, szkole katolickiej czy innej instytucji kościelnej tzw. osoby pierwszego kontaktu.

W przypadku zauważania sygnałów krzywdzenia dziecka w środowisku kościelnym – poza obowiązkami wynikającymi z prawa państwowego – należy powiadomić Delegata Biskupa Pelplińskiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży (diecezja-pelplin.pl/ochrona-dzieci-i-mlodziezy) lub zwrócić się do osoby pierwszego kontaktu w naszej parafii: Aleksandra Turowska, tel. 606 839 057

Ponadto w naszej parafii funkcjonują Standardy Ochrony Dzieci.

Dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)].