Program duszpasterstwa młodzieży Bierzmowanej Diecezji Pelplińskiej:
- Cele programu są dwa. Pierwszym jest ewangelizacja, czyli doprowadzenie osób przygotowujących się do sakramentu Bierzmowania do świadomej decyzji wiary oraz towarzyszenie w dalszym wzroście. Drugim celem jest wprowadzenie we wspólnotę parafialną: pomoc w jej poznaniu i odkryciu w niej swojego miejsca oraz podjęciu odpowiedzialności za nią.
- Duszpasterskie przygotowanie kandydatów do Bierzmowania nie zastępuje przygotowania katechetycznego, ale mu towarzyszy. Kandydat do Bierzmowania podczas katechezy w szkole intelektualnie pogłębia swoją wiedzę a przy parafii zdobytą wiedzą wykorzystuje w praktyce oraz poznaje modlitwę wspólnotową. Żeby uczestniczyć w przygotowaniu parafialnym należy uczęszczać na katechezę szkolną.
- Przygotowanie kandydatów do Bierzmowania trwa 2 lata. Rozpoczyna się w 8 klasie szkoły podstawowej i jest kontynuowane w 1 klasie szkoły ponadpodstawowej.
- Kandydaci posługują się indeksami, które służą weryfikacji uczestnictwa w formacji (czyli przygotowaniu) w zakresie podstawowym – określają niezbędne minimum, by zakończyć formację przed przyjęciem sakramentu Bierzmowania.
- Po przyjęciu sakramentu Bierzmowania młodzież ma możliwość kontynuacji formacji w grupach parafialnych: Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Ministrantach i Lektorach, Domownikach Boga, Grupie CREDO oraz w muzycznym zespole AD DOMINUM.
- Kandydaci do Bierzmowania w parafii przygotowują się w grupach maksymalnie 20 osobowych. Każda grupa ma swojego świeckiego animatora. Animatorzy są wybierani przez księdza prowadzącego przygotowania do Bierzmowania za wiedzą Księdza Proboszcza.
- W ciągu roku kandydat obowiązkowo bierze udział w każdym z 8 spotkań formacyjnych, nazywanych MPM – młodzieżowe piątki miesiąca. Zwolnić z takiego spotkania może jedynie Rodzic. MPM odbywa się w piątek o godz. 19.00 w kościele w Brusach i trwa do godz. 20.00. Podczas tego spotkania młodzież gromadzi się w swoich grupach z animatorami, słucha konferencji oraz uczestniczy w Adoracji Pana Jezusa. W tym czasie ma również okazje do skorzystania z sakramentu Spowiedzi św. Po tej części ma jeszcze czas, aby porozmawiać ze swoim świeckim animatorem o różnego rodzaju akcjach i wyzwaniach, które będą podejmować. Spotkania będą odbywały się po jednym we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. Następnie na wiosnę w marcu, kwietniu, maju i czerwcu.
- Każdy kandydat podczas 2 -letniego cyklu przygotowań, powinien raz uczestniczyć w rekolekcjach kerygmatycznych GPS – podczas pierwszego roku formacji, chyba, że z powodu choroby lub innego wydarzenia weźmie w nich udział w innym terminie lub innej parafii.
- Poniżej zamieściliśmy instrukcję obsługi indeksu kandydata oraz wykaz grup wraz z odpowiedzialnymi animatorami. W razie pytań można je kierować do danego animatora swojej grupy lub pań katechetek, ostatecznie także księdza prowadzącego.
Instrukcja obsługi indeksu kandydata w II roku formacji:
Obecność na Mszy św. (strony 32-35):
- Obowiązkowa jest obecność na Mszach niedzielnych
- w Mszy można uczestniczyć w innym kościele
- po zakończonej Mszy można podejść do stopni ołtarza, czyli balasek i otrzymać pieczątkę od uprawnionej do tego osoby świeckiej – ważne, aby samemu uzupełnić datę przy każdej Mszy św., bez tego osoba świecka ma prawo nie przybić pieczątki.
- w przypadku choroby lub innego wydarzenia czy powodu należy przez Rodzica odnotować to w indeksie
Wydarzenia (strona 36):
- Triduum św. Stanisława Kostki – podczas MPM we wrześniu z Animatorem
- nabożeństwo pokutne – podczas MPM w październiku z Animatorem
- Adoracja – podczas MPM w listopadzie z Animatorem
- Posługa charytatywna:
W listopadzie młodzież w swoich grupach będzie pod okiem Animatora przygotowywać własnoręcznie skromne upominki dla osób starszych oraz schorowanych z naszej parafii na święta Bożego Narodzenia. - Świąteczne dary dla osób dotkniętych niedostatkiem:
W marcu młodzież w swoich grupach będzie pod okiem Animatora przygotowywać własnoręcznie skromne upominki dla osób starszych oraz schorowanych z naszej parafii na święta Wielkanocne. - Dzień skupienia ze św. Stanisławem Kostką – podczas MPM w marcu z Animatorem
- Dzień skupienia z bł. Karoliną Kózkówną – podczas MPM w kwietniu z Animatorem
- Szkolne rekolekcje wielkopostne – pieczątki zdobywamy po każdym dniu rekolekcji
- Warsztaty biblijne – podczas MPM w maju z Animatorem
- Warsztaty o modlitwie – podczas MPM w czerwcu z Animatorem
Nabożeństwa różańcowe (strona 37):
- minimum dwa razy w tygodniu, jednak zaleca się częściej lub jeżeli jest taka możliwość codziennie
- można w nabożeństwie uczestniczyć w kościele w Brusach lub w innym kościele (chodzi tu o nabożeństwo dla dorosłych, młodzież przychodzi na nabożeństwo dla dzieci tylko w wyjątkowych przypadkach)
- jeżeli różaniec jest odmawiany w domu, w indeksie odnotowuje to któryś z Rodziców.
Roraty (strona 38):
- minimum dwa razy w tygodniu, jednak zaleca się częściej lub jeżeli jest taka możliwość to codziennie
- można w Mszy św. uczestniczyć w kościele w Brusach lub w innym kościele
- można brać udział w Mszy św. wieczornej, jeśli nie dokonaliśmy tego rano na roratach.
Droga krzyżowa (strona 39):
- w nabożeństwie Drogi Krzyżowej można brać udział w kościele w Brusach lub w innym kościele
- Pieczątkę będzie można uzyskać po zakończonym nabożeństwie przy balaskach
Triduum Paschalne (strona 39):
- w celebracjach liturgicznych można uczestniczyć w innym kościele
- Pieczątkę będzie można uzyskać jak zawsze po Mszy przy balaskach
- Zaleca się uczestnictwo w Liturgii Paschalnej (w nocy)
Nabożeństwa majowe (strona 40):
- minimum dwa razy w tygodniu, jednak zaleca się częściej lub jeżeli jest taka możliwość to codziennie
- można w nabożeństwie uczestniczyć w kościele w Brusach lub w innym kościele
- można brać udział w nabożeństwie majowym przy kaplicy lub krzyżu, a także odmawiać litanię razem z rodziną – wtedy podpisu dokonuje Rodzic
Comiesięczna spowiedź (strona 41):
- Okazja do spowiedzi dla kandydatów do Bierzmowania jest szczególnie w I czwartek miesiąca od godz. 17.00 do 18.00 oraz podczas MPM.
- Możliwość do spowiedzi w naszym kościele pół godziny przed każdą Mszą świętą, w każdy piątek od 17.00 do 18.00.
- Kandydaci nie przychodzą do spowiedzi w I piątki miesiąca – ten czas jest zarezerwowany dla dzieci, które przyjęły I Komunię Św.
- Można spowiadać się w innym kościele
Msza św. z Komunią św. w I piątek miesiąca (strona 41):
I piątki miesiąca w naszej parafii zbierają dzieci po I Komunii św., dlatego dla kandydatów do Bierzmowania jest to praktyka dodatkowa. Spowiedź dla Bierzmowanych jest w I czwartek miesiąca, w I piątek spowiadamy dzieci komunijne.
Jeśli ktoś uczestniczy w I piątkach miesiąca to wystarczy, że przystąpi do Komunii św., dlatego, że wyspowiadał się dzień wcześniej w czwartek. Nie stawiamy pieczątek za I piątki miesiąca!
Mały katechizm (strona 42):
- Uczniowie zaliczają go w ramach katechezy, katecheta dokonuje odpowiedniego wpisu.
- W przypadku nie zaliczenia nawet jednej części katechizmu kandydat nie zaliczy całego roku formacji
Spowiedź przed Sakramentem Bierzmowania (strona 42):
Kandydat wpisuje do indeksu datę oraz przystępuje do spowiedzi podając wcześniej księdzu indeks. Przed samym Bierzmowaniem podana zostanie data dodatkowej spowiedzi św. dla kandydatów, oczywiście do spowiedzi można przystąpić także w innym terminie, ważne, aby uczynić to przed Bierzmowaniem, żeby ten sakrament przyjąć w stanie łaski uświęcającej.
Bezpośrednie przygotowanie liturgii sakramentu Bierzmowania oraz nowenna do Ducha Świętego (strona 43):
Jest to cykl spotkań przed samym Bierzmowaniem. O tych terminach będziemy informować na bieżąco w ogłoszeniach parafialnych i na stronie internetowej, dopiero gdy poznamy datę Bierzmowania wyznaczoną przez Księdza Biskupa.
Patron Bierzmowania (strona 44-46):
Postaraj się wybrać swojego patrona do Bierzmowania podczas modlitwy. Niech to będzie Twój wyjątkowy święty, który będzie Ci pomagał i prowadził w dorosłym życiu. Poznaj jego życiorys, może stanie się dla Ciebie inspiracją do głębokiego życia wiarą.
Uczestnictwo dobrowolne (strona 47-50):
Kandydaci wypełniają we własnym zakresie, zdobywając wpisy od osób odpowiedzialnych za poszczególne wydarzenia czy spotkania formacyjne.
Uczestnictwo w lekcjach religii (strona 51):
Uzupełnia katecheta na prośbę kandydata.
Zaliczenie 2 roku przygotowania (strona 52):
Rozmowa z Animatorem swojej grupy, która podsumuje II rok przygotowań. W przypadku problemów z kandydatem, lekceważącym stosunkiem do przygotowań kandydat zostanie wstrzymany do przyjęcia sakramentu Bierzmowania. Decyzję o dopuszczeniu kandydata ostatecznie podejmuje zawsze Ksiądz Proboszcz.
Nie jest tego wcale tak dużo i wpisuje się to wszystko w rok liturgiczny. Pamiętajcie, że indeks i wszystkie te różne działania są tylko i wyłącznie po to, żebyście faktycznie dobrze przygotowali się do Bierzmowania, pokochali Jezusa i Jego Kościół. Indeks jest tylko narzędziem, program jest tylko sposobem. Ostatecznie chodzi o to, żebyście na serio potraktowali swoją wiarę.
Na cały czas przygotowań niech Wam i Waszym Rodzinom Dobry Bóg błogosławi!
Podział kandydatów na grupy z Animatorami:
Gosia Budziewska – 606 270 189
- Andrzejczak Jakub
- Czapiewski Robert
- Dombrowski Kacper
- Goebel Juliusz
- Goebel Martyna
- Kaszubowska Agnieszka
- Kloskowska Agata
- Kobierowska Aleksandra
- Maziarz Zuzanna
- Peplińska Anna
- Peplińska Apolonia
- Peplińska Iga
- Peplińska Sandra
- Rutowski Mikołaj
- Stanke Filip
- Sypniewska Martyna
Danuta Majkowska – 504 093 956
- Chabowska Alicja
- Durajewski Maksymilian
- Frymark Nina
- Hamerska Milena
- Janikowski Jan
- Jeżewska Zuzanna
- Kiedrowska Patrycja
- Lewińska Hanna
- Lewiński Kamil
- Nojman Daniel
- Osowska Martyna
- Pepliński Jakub
- Rogala Krystian
- Sielska Marta
- Skórczewska Oliwia
- Szczepański Bartłomiej
- Szmyt Zuzanna
Marysia Kraut – 788 657 403
- Bruska Dorota – Lubnia
- Bruski Karol
- Daszkowska Amelia
- Daszkowska Monika
- Diwan Paulina
- Janikowska Klaudia
- Kiedrowicz Marlena
- Kłodziński Igor
- Lemann Filip
- Niemczyk Jakub
- Pellowska Wiktoria
- Pestka Antoni
- Plata Zuzanna
- Skwarek Beata
- Smentek Brajan
- Sumionka Kacper
- Szada Borzyszkowska Julia
Basia Stoltmann – 669 029 362
- Daniels Wiktoria
- Frymark Wiktoria
- Gierszewska Aleksandra
- Kantrzonka Zuzanna
- Kiedrowicz Natalia
- Kiedrowska Oliwia
- Knitter Mikołaj
- Kroplewski Szymon
- Orzłowska Amelia
- Pałubicka Hanna
- Pałubicka Julia
- Pestka Jakub
- Półczyńska Emilia
- Różycki Tomasz
- Szczepański Bartosz
- Wierzbicki Patryk
Honorata Turzyńska – 666 093 947
- Chełmowska Weronika
- Frymark Kacper
- Gierszewska Martyna
- Gierszewski Przemysław
- Jankowska Nikola
- Kiedrowicz Marta
- Kiedrowicz Martyna
- Kierszk Daniel
- Kubiszewski Hubert
- Pałubicka Agnieszka
- Ryduchowska Dorota
- Szmaglik Weronika
- Warnke Marcel
- Wirkus Wiktoria
Sylwia Gliszczyńska – 880 581 972
- Grzelak Julia
- Kiedrowicz Oliwia
- Kloskowska Kinga
- Kobus Iga
- Kobus Karol
- Leszczyński Dawid
- Łącki Łukasz
- Małgorzewicz Daria
- Pałubicka Agata
- Pestka Katarzyna
- Pestka Konrad
- Piekarska Daria
- Szulc Karolina
- Toczyska Paulina
- Żmuda Trzebiatowski Piotr
Andrzej Różycki – 607 207 033
- Ciemiński Mateusz
- Gostomski Marcin
- Janta Wiktor
- Kosiedowski Kamil
- Kropidłowski Mateusz
- Krzoska Patryk
- Rybicki Jakub
- Stoltman Maksymilian
- Szczepański Grzegorz
- Trawicki Tomasz
- Turzyński Patryk
- Warnke Arkadiusz
- Warnke Maciej
- Wera Piotr
- Ziółtkowski Jakub
Gosia Wera – 603 932 731
- Chrzan Jan
- Czapiewski Arkadiusz
- Gawin Karol
- Gierszewska Małgorzata
- Gliszczyński Patryk
- Jażdżewski Nikodem
- Klonowski Rafał
- Kulesza Wojciech
- Kutz Kacper
- Miszewski Tomasz
- Ostrowski Dominik
- Pestka Maja
- Rogala Maciej
- Stolc Gracjan
- Synak Mateusz
- Zabrocki Szymon
Mariola Różycka – 665 234 300
- Cysewska Zuzanna
- Data Ksawery
- Dorawa Maksymilian
- Dułak Julia
- Janikowska Anna
- Lendowski Patryk
- Majkowska Dominika
- Schramke Konrad
- Szuca Justyna
- Szulc Wiktoria
- Szulc Wiktoria
- Śledź Kamil
- Tuszkiewicz Adam
- Warnke Kinga
- Wera Weronika
- Werra Laura
- Zagórska Oliwia
Anna Klonowska – 600 697 892
- Bruska Dorota Czyczkowy
- Czarnowska Angelika
- Dorau Adrian
- Dudkiewicz Julia
- Kluth Wiktoria
- Kujajewski Kacper
- Lamczyk Oskar
- Lewinski Bartosz
- Meller Konrad
- Miloch Daniel
- Miszewska Agnieszka
- Pokrzywinski Błażej
- Szuca Adrian
- Śledz Julia
- Śledz Krystian
- Tuleja Adrian
- Wera Paweł