I ROK FORMACJI

Program duszpasterstwa młodzieży Bierzmowanej Diecezji Pelplińskiej:

  1. CEL
    >ewangelizacja: doprowadzenie osób przygotowujących się do sakramentu bierzmowania do świadomej decyzji wiary oraz towarzyszenie w dalszym wzroście;
    >wprowadzenie we wspólnotę parafialną: pomoc w poznaniu jej i odkryciu w niej swego miejsca oraz podjęciu odpowiedzialności za nią.
  2. ZASADY ORGANIZACJI
    >w formacji parafialnej przygotowującej do bierzmowania mogą uczestniczyć jedynie uczniowie biorący jednocześnie udział w katechezie szkolnej.
    >Kandydaci do bierzmowani przygotowują się w parafii zamieszkania w grupach 15-20 osobowych.
    > Każda grupa ma swego animatora: księdza lub osobę świecką.
    >Realizacja programu przebiega następująco.
    -klasy 8 szkoły podstawowej – pierwszy rok formacji
    -klasy I szkoły ponadpodstawowej – drugi rok formacji zakończony bierzmowaniem
    Roczniki przygotowują się równolegle w dwóch niezależnych grupach i w każdej z nich realizują plan spotkań zgodnie z poniższym harmonogramem. Nie dopuszcza się łączenia roczników. np. gdy w 2023 roku przygotowanie rozpoczyna klasa 8, to w 2024 r. grupa ta realizuje program drugiego roku formacji i równocześnie kolejne klasy 8 rozpoczynają przygotowanie i realizują program pierwszego roku formacji – spotkania tych grup odbywają się w innym czasie.
    >Młodzież kończąca realizację II roku formacji przystępuje do sakramentu bierzmowania w swojej parafii.
    >Po przyjęciu sakramentu Bierzmowania w naszej parafii młodzież ma możliwość kontynuacji formacji w grupach parafialnych: Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Ministrantach i Lektorach, Domownikach Boga, Grupie CREDO oraz w muzycznym zespole AD DOMINUM.

PROGRAM:

I rok formacji (8 klasy szkoły podstawowej) – 9 spotkań
MIESIĄCWYDARZENIE
WRZESIEŃSpotkanie organizacyjne
Spotkanie 1: Nabożeństwo rozpoczynające formację:
-uroczyste podjęcie zobowiązania do formacji przed przyjęciem sakramentu bierzmowania
-złożenie podpisanej deklaracji na ołtarzu
-odbiór indeksu
PAŹDZIERNIKSpotkanie 2: porządkowanie grobów
wprowadzenie: katecheza o rzeczach ostatecznych
LISTOPADSpotkanie 3: Rekolekcje kerygmatyczne (GPS)
GRUDZIEŃSpotkanie 4: Posługa charytatywna
wprowadzenie: posługa charytatywna dla wspólnoty lokalnej
LUTYSpotkanie 5: Warsztaty o modlitwie
MARZECSpotkanie 6: Szkolne rekolekcje wielkopostne
Dzień Młodzieży w Kościerzynie
KWIECIEŃSpotkanie 7: Triduum Paschalne
wprowadzenie: spotkanie wyjaśniające Triduum Paschalne
MAJSpotkanie 8: Dzień otwarty parafii
wprowadzenie: Historia i struktura parafii
CZERWIECSpotkanie 9: Pielgrzymka do najbliższego Sanktuarium (miejsca kultu świętych, błogosławionych)
wprowadzenie: przedstawienie sanktuarium
LIPIECSIERPIEŃZajęcia fakultatywne:
Piesza pielgrzymka na Jasną Górę, rekolekcje dla młodzieży w Pelplinie, inne

PONADTO OBOWIĄZKOWO PODCZAS FORMACJI
>OBOWIĄZKOWE UCZESTNICTWO W NABOŻEŃSTWACH W ROKU LITURGICZNYM
Msze św. niedzielne – uczestnictwo: wszystkie Msze św. w ciągu roku
Nabożeństwa różańcowe – uczestnictwo: co najmniej dwa razy w tygodniu w pierwszym roku formacji, co najmniej raz w tygodniu w drugim roku formacji
Nabożeństwa drogi krzyżowej – uczestnictwo: wszystkie nabożeństwa
Triduum Paschalne – uczestnictwo: całe Triduum
Nabożeństwa majowe – uczestnictwo: co najmniej dwa razy w tygodniu w pierwszym roku formacji, co najmniej raz w tygodniu w drugim roku formacji
>CELEBRACJA 9 I PIĄTKÓW MIESIĄCA
Zalecane jest, aby kandydaci w I roku formacji odprawili od października do czerwca nabożeństwo dziewięciu pierwszych piątków miesiąca (w drugim roku formacji byłoby to także wskazane). Nabożeństwo dla kandydatów obejmuje w naszej parafii:
*spowiedź w I czwartki miesiąca od godz. 17.00 ze względu na liczne spowiedzi dzieci w I piątki miesiąca a spowiadających kapłanów jest jedynie 4, kandydaci do bierzmowania przychodzą tylko w I czwartki miesiąca od godz. 17.00 lub inne dni poza I piątkiem, spowiedź w Brusach jest codziennie 30 minut przed Mszami św. o godz. 6.30, 8.00 i 18.00 i spowiadają wtedy wszyscy kapłani pracujący w parafii.
*uczestnictwo we Mszy św. z nabożeństwem pierwszopiątkowym o godz. 16.00 lub 18.00, podczas której zamiast kazań głosi się katechezę wyjaśniającą nabożeństwo (1 temat), Miłosierdzie Boże (2 temat), znaczenie i praktykę sakramentu spowiedzi (3 temat), przebaczenie i pojednanie (4 temat), pięć warunków dobrej spowiedzi (tematy 5-9).
>SPRAWDZENIE ZNAJOMOŚCI MAŁEGO KATECHIZMU
*w pierwszym roku formacji: 5 warunków dobrej spowiedzi, Błogosławieństwa, tajemnice różańca, uczynki Miłosierdzia względem duszy, uczynki miłosierdzia względem ciała, akty strzeliste: wiary, nadziei i miłości.
*w drugim roku formacji: Wierzę w Boga, Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, 10 przykazań Bożych, przykazanie miłości, 7 sakramentów świętych, 6 prawd wiary, 7 darów Ducha Świętego, 7 grzechów głównych.

Podział na grupy z Animatorami:

Lila Rafińska692 241 796

  1. Bluma Nikodem
  2. Brelska Anna
  3. Chylewska Dominika
  4. Cuppa Dariusz
  5. Czarnowska Natalia
  6. Goebel Klaudiusz
  7. Jażdżewski Miłosz
  8. Kiedrowski Kacper
  9. Knut Angelika
  10. Kosikowska Monika
  11. Narloch Marta
  12. Posieczek Jan
  13. Remus Weronika
  14. Ringwelski Kamil
  15. Rolbiecki Antoni
  16. Skiba Agata
  17. Skórczewski Filip
  18. Spot Gliszczyńska Roksana
  19. Stros Sandra
  20. Szultka Natalia
  21. Trzebiatowska Patrycja
  22. Wirkus Dominika
  23. Wirkus Kinga
  24. Kosikowska Katarzyna

Mariola Różycka – 665 234 300

  1. Frymark Oskar
  2. Gierszewska Marta
  3. Gliszczyński Aleks
  4. Hamerska Oliwia
  5. Kurs Franciszek
  6. Lamczyk Aleksander
  7. Landowski Franciszek
  8. Lendowska Agata
  9. Mankiewicz Maciej
  10. Orzłowska Agata
  11. Ostrowska Bianka
  12. Paliszewska Magdalena
  13. Pepliński Mateusz
  14. Pepliński Wiktor
  15. Piechowska Izabela
  16. Radtka Nina
  17. Repiński Jakub
  18. Sielska Daria
  19. Sielska Sandra
  20. Trzebiatowska Julia
  21. Wielewska Emilia
  22. Wysińska Sandra
  23. Zabrocki Jakub

Andrzej Różycki – 607 207 033

  1. Bruski Hubert
  2. Bucław Roksana
  3. Chabowski Jan
  4. Chrapkowska Zuzanna
  5. Dorau Jakub
  6. Dorau Wiktor
  7. Gawin Roksana
  8. Gawin Sandra
  9. Kiedrowicz Lena
  10. Krygowski Filip
  11. Lewińska Oliwia
  12. Lubiński Jakub
  13. Nojman Paulina
  14. Orzłowska Lena
  15. Peplińska Maja
  16. Piekarski Wojciech
  17. Rogalla Nina
  18. Szuca Jakub
  19. Tuleja Damian
  20. Warnke Maksymilian
  21. Żmuda Trzebiatowska Dominika

Marysia Kraut – 788 657 403

  1. Ciemińska Wiktoria
  2. Gierszewska Anastazja
  3. Janta Adam
  4. Janta Weronika
  5. Januszewski Przemysław
  6. Klonowska Julia
  7. Kołatka Filip
  8. Kubiszewska Wiktoria
  9. Landowska Karolina
  10. Miloch Adriana
  11. Miszewski Jan
  12. Nojman Arkadiusz
  13. Nowak Julia
  14. Pokrzywinska Paulina
  15. Rekowska Marta
  16. Ryduchowska Amelia
  17. Rydygier Weronika
  18. Szyngwelski Paweł
  19. Trzebiatowska Dominika
  20. Wirkus Nikola
  21. Żalińska Amelia
  22. Żaliński Andrzej
  23. Ziółtkowska Bianka

Basia Stoltmann – 669 029 362

  1. Brzeziński Mateusz
  2. Chrzanowska Maja
  3. Czapiewska Emilia
  4. Czapiewska Marta
  5. Diwan Wiktor
  6. Duraj Adrian
  7. Gierszewska Agata 
  8. Gierszewska Julia
  9. Hoppe Paweł
  10. Jeżewski Michał
  11. Krzoska Kinga
  12. Kulesza Przemysław
  13. Meller Sandra
  14. Ossowska Martyna
  15. Pałubicka Kinga
  16. Pestka Alan
  17. Renk Emilia
  18. Roda Adam
  19. Rytlewska Łucja
  20. Warsińska Daria
  21. Wierzbicki Ksawery
  22. Wojciechowska Wiktoria

Honorata Turzyńska – 666 093 947

  1. Ciemińska Zuzanna
  2. Drążkowski Julian
  3. Gierszewska Sara
  4. Gierszewski Adam
  5. Jankowska Paulina
  6. Kinka Gabriela
  7. Kłopotek Filip
  8. Kobus Oliwia
  9. Kozłowski Bartosz
  10. Leper Sandra
  11. Lipski Patryk
  12. Lubecki Paweł
  13. Lubiński Kamil
  14. Łukowicz Wiktoria
  15. Masiak Zuzanna
  16. Połczyńska Oliwia
  17. Sielski Filip
  18. Sikora Oliwier
  19. Skwiercz Lena
  20. Szczęsny Bartosz
  21. Wałdoch Wiktoria
  22. Zblewski Konrad
  23. Lemańczyk Maja
  24. Wysocka Dominika

Sylwia Gliszczyńska – 880 581 972

  1. Bucław Liliana
  2. Czarnowski Daniel
  3. Czarnowski Ksawery
  4. Gierszewska Patrycja
  5. Kiedrowicz Natalia
  6. Kin Kamila
  7. Lewiński Artur
  8. Lewiński Michał
  9. Miszcziszin Mikołaj
  10. Spot Gliszczyński Sebastian
  11. Stolc Hubert
  12. Szyngwelski Fabian
  13. Czarnowski Grzegorz
  14. Czarnowski Wiktor
  15. Kloskowska Maja
  16. Kloskowski Maciej
  17. Knut Gracjan
  18. Lubiński Jakub
  19. Czarnowska Małgorzata

Anna Pellowska – 664 968 760

  1. Daszkowski Franciszek 
  2. Dułak Nikola
  3. Kiedrowicz Kacper
  4. Knopik Jakub
  5. Pellowski Kacper
  6. Pepliński Szymon
  7. Półczyńska Oliwia
  8. Pruska Anna
  9. Pryba Kacper
  10. Rogala Michał
  11. Skiba Miosz
  12. Szczepańska Michalina
  13. Warsinski Adrian
  14. Warsińska Amelia
  15. Zabrocka Julia

Anna Klonowska – 600 697 892

  1. Andrearczyk Marta
  2. Bruski Alex
  3. Drobiński Jakub Kazimierz
  4. Jakubowska Zuzanna
  5. Jażdżewski Franciszek
  6. Kiedrowicz Damian
  7. Kulesza Oliwier Jacek
  8. Kutz Amelia
  9. Lewinska Kamila
  10. Nakielska Emilia
  11. Pałubicka Natalia
  12. Pestka Mateusz
  13. Pruski Sławomir
  14. Szyszka Paweł
  15. Wardyn Lena Weronika
  16. Żychska Zofia

Niech na czas formacji dobry Bóg Wam błogosławi! 🙂

+4