Opiekunem grupy Rycerzy Kolumba jest ks. Proboszcz Jan Flaczyński.
2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut.
Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary…
Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.
Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.
Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany przez papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.
Wizja księdza McGivneya obejmowała również program ubezpieczeniowy, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, aby lepiej służyć coraz liczniejszej organizacji. Rok po roku Rycerze Kolumba zdobywają najwyższe notowania za wypłacalność z A.M. Best oraz Standard & Poor’s.
Zakon oferuje najwyższej jakości usługi w zakresie ubezpieczenia, rent i długoterminowych programów dla członków i ich rodzin, łącznie z wieloma innymi korzyściami wynikającymi z braterskiej wzajemnej pomocy.
Najwyższa Rada jest organem zarządzającym Rycerzy Kolumba i jest odpowiedzialna za rozwój organizacji jako całości.
Obowiązki Najwyższej Rady obejmują: rozpoczynanie działalności Zakonu na nowych terenach, powoływanie władz regionalnych, określanie i propagowanie zasad i celów organizacji, podejmowanie inicjatyw na skalę całej organizacji, rozpropagowywanie informacji o misji Rycerzy Kolumba w świecie, a także troska o dobro rodzin członków poprzez programy ubezpieczeniowe.
Większość działalności charytatywnej wykonują członkowie lokalnych i podporządkowanych rad.
Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy.
Historia Zakonu wskazuje na proroczą wizję księdza McGivneya, który 31 października 2020 roku został beatyfikowany w katedrze Świętego Józefa w Hartford, w stanie Connecticut. Wizja księdza McGivneya przyczyniła się do stworzenia organizacji, która stała się wiodącą katolicką, bratnią organizacją wzajemnej pomocy na świecie.
Rycerze Kolumba rozwinęli się od jednej rady liczącej kilku członków do ok. 16 tysięcy rad i ponad 2 miliony członków w USA, Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam, Saipan, Litwie, Ukrainie, Korei Południowej oraz oczywiście w Polsce.
Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba zaproponowała radom lokalnym projekt „Wiara przez uczynki.” Dla ułatwienia realizacji zadań programowych przedstawiła również matrycę programów rekomendowanych w obszarach: – Wiara, Rodzina, Społeczność i Życie. Rady lokalne w zależności od potrzeb i możliwości wybierają i realizują programy w swoich parafiach. Nawet programy realizowane w całej jurysdykcji np. peregrynacja obrazów lub relikwii każda rada organizuje wg. własnego scenariusza. Część programów realizowane jest przez kilka rad lokalnych np. pielgrzymki, drogi krzyżowe czy dni.
W ramach obszaru „Wiara” pogłębiamy naszą duchowość przez uczestnictwo w rekolekcjach i dniach skupienia. Aktywnie uczestniczymy w życiu parafii organizując Niedziele Rycerskie, pielgrzymki (w tym Nocne Pielgrzymki Mężczyzn), drogi krzyżowe (w tym Ekstremalne Drogi Krzyżowe). Uczestniczymy w procesjach Bożego Ciała, Nabożeństwach Fatimskich i innych uroczystościach parafialnych (np. odpustach) zapewniając pomoc logistyczną oraz posługę liturgiczną. Organizujemy lub współorganizujemy oraz uczestniczymy w takich wydarzenia jak: „Orszak Trzech Króli”, „Noc Świętych” czy „Męski Różaniec”. Organizujemy październikowe nabożeństwa różańcowe czy „Różaniec V Niedzieli Miesiąca”. W ramach peregrynacji obrazów np. „Świętej Rodziny”, „Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan” czy relikwii Brata Alberta organizujemy w swoich parafiach, a nawet w sąsiednich parafiach, okolicznościowe nabożeństwa połączone ze zbiórką środków rzeczowych i finansowych dla chorych i potrzebujących. Dużą uwagę zwracamy na estetykę wokół kościoła jak i jego wnętrze. Organizujemy drobne remonty np. figurek przykościelnych lub w kapliczkach, a większe remonty wspieramy finansowo i własna pracą. Na parafialnych cmentarzach otaczamy opieką groby kapłanów. Pamiętamy o rocznicach święceń kapłańskich Kapelana i innych księży w parafii.
W ramach obszaru „Rodzina” promujemy wartości rodzinne i patriotyczne. Organizujemy różnego rodzaju zawody, bale, konkursy, rajdy, festiwale, spływy kajakowe i pikniki rodzinne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Pragniemy zachęcać całe rodziny, nie tylko rycerskie, do wspólnej zabawy i wspólnej modlitwy. Niesiemy pomoc materialną i finansową rodzinom zmarłych braci. Promujemy wśród parafian „Akt zawierzenia Rodziny Świętej Rodzinie” oraz rycerski pomysł na święto 11-go lipca „Dzień Męża i Żony”. Wspólnie świętujemy ważne dla współbraci wydarzenia rodzinne (sakrament małżeństwa, rocznice ślubu, chrzest, pogrzeb). Wiele rad lokalnych wybiera „Rodzinę Miesiąca” oraz „Rodzinę Roku”
W obszarze „Społeczność” podejmujemy działania zmierzające do tworzenia wspólnoty parafialnej zapraszając parafian do udziału w ważnych dla parafii wydarzeniach religijnych lub patriotycznych. Uczestniczymy w Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Promujemy nauczanie świętego Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego organizując konferencje, spotkania, wystawy. Organizujemy turnieje i zawody sportowe dla lokalnej społeczności. (bieg trzeźwości, marsz integracyjny, turniej piłkarski itp.) Wspieramy osoby chore i niepełnosprawne organizując, kwesty, koncerty charytatywne, zbiórki żywności współpracując z Parafialnymi Zespołami Caritas. Organizujemy akcje zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, pomagamy materialnie i finansowo hospicjom, Domom Samotnej Matki, DPS-om i placówkom prowadzonym przez zakony działającym na terenie parafii.
W ramach obszaru „Życie” bierzemy udział w przygotowaniu oraz aktywnie uczestniczymy w parafialnych lub miejskich „Marszach dla Życia i Rodziny.” Organizujemy i włączamy się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego Zagrożonego Zagładą. Promujemy w kolejnych parafiach pozytywną wystawę pro-life „Jaś w drodze”. Organizujemy w parafiach projekcje filmów religijnych i pro-life. Organizujemy pochówki dzieci utraconych zarówno po poronieniach jak i po aborcji. Włączamy się w akcje budowy grobów dzieci utraconych. Wspieramy samotne matki organizując zbiórki np. mleka w proszku, pieluch i odzieży dziecięcej. Organizujemy akcje prozdrowotne jak „Biała Niedziela” czy objazdowe punkty poboru krwi.
Modlitwa zawierzenia Rycerzy Kolumba Matce Bożej Częstochowskiej:
Przybyliśmy przed Twoje oblicze z pokorą i radością, o dziewicza Matko Boga, Nasza Pani Częstochowska, Patronko Polski.
Tobie zawierzamy nasz umiłowany Zakon Rycerzy Kolumba tu w Polsce, jako zwracając się do Ciebie w pełnym oddaniu synowskiej miłości.
Na przestrzeni historii tego narodu, w czasach wojen i prześladowań, w czasach powstań i niepewności, w czasach tryumfu i pomyślności, pozostawałaś w sercu tego narodu i Kościoła.
Teraz, powierzamy Twojemu przemożnemu wstawiennictwu nasz umiłowany Zakon działający na tej ziemi, którą w swej matczynej trosce kierowałaś i chroniłaś, według zamierzeń Opatrzności.
Pozdrawiamy Cię, o Maryjo, jako Matkę Boga i jako Matkę Kościoła
Ty poprzez moc Ducha Świętego dałaś nam Chrystusa, Wiecznego Syna Ojca, jako naszego Zbawiciela.
Ty chowałaś w sercu tajemnice Chrystusa, Kapłana, Proroka i Króla,
kiedy wraz ze świętym Józefem opiekowałaś się nim i dawałaś przykład rodzinnego życia,
kiedy On głosił Ewangelię i uzdrawiał chorych,
kiedy umarł i powstał z martwych dla naszego zbawienia.
Błagamy Cię, o Matko, naucz nas Chrystusa i prowadź nas do Chrystusa, abyśmy żyli nowym życiem prawdy, wolności i miłości,
które uzyskał dla nas Twój Syn swoją śmiercią krzyżową.
Pomóż nam, byśmy widzieli w Rycerzach Kolumba sposobność daną nam przez Opatrzność, by mężczyźni i ich rodziny mogli głębiej poznać Chrystusa, żyć Jego życiem, życiem pełnym miłości i służby tak jak On uczył.
Wyjaśnij nam, o Maryjo, znaczenie zasad naszego Zakonu, przekazanych nam przez naszego założyciela, czcigodnego Sługę Bożego księdza Michaela McGivneya.
Ty, o Maryjo, uosabiasz te zasady bardziej, niż którekolwiek stworzenie:
Przez moc Ducha Świętego byłaś napełniona miłosierdziem, które ewangelizuje
gdyż poczęłaś w swym łonie Tego, który jest „Wcielonym Miłosierdziem” i natychmiast z radością zaniosłaś Go swojej kuzynce Elżbiecie, gdy ona znajdowała się w potrzebie.
Modlimy się, o Matko Boża Częstochowska, by Duch Święty wzniecił również w nas, twoich Rycerzach, ewangelizujące miłosierdzie, ducha służby pełnej miłości, która by świadczyła o Chrystusie i prowadziła innych do Niego i do Jego Kościoła.
Wyproś u Boga dla nas łaskę, abyśmy stali się apostołami nowej ewangelizacji!
O Maryjo, bez grzechu poczęta, pozostawałaś zawsze w jedności z Bogiem i Jego świętą wolą, wcześniej realizująca Błogosławieństwa zanim zostały ogłoszone przez Twojego Syna.
Wstaw się za nami, o Matko, abyśmy my, Twoi Rycerze wraz z rodzinami, jeszcze bliżej zjednoczyli się z Chrystusem, Jego Prawdą, Miłością i świętą Wolą, i przez to stali się jednoczącą siłą – w Zakonie, w Kościele, w narodzie i na całym świecie.
Pomóż nam wypełnić naszą misję powierzoną nam przez Papieża Jana Pawła II, abyśmy pozostając w jedności z naszym Ojcem Świętym, z biskupami i kapłanami, z naszym Najwyższym Rycerzem i braćmi Rycerzami na całym świecie, zaiste byli „silnym prawym ramieniem Kościoła”.
W miłości, o Maryjo, zgromadziłaś Apostołów w górnym pokoju, kiedy w duchu prawdziwego chrześcijańskiego braterstwa sprawowali Eucharystię i znajdowali siłę głoszenia Ewangelii wszystkim narodom.
Bądź z nami, Twoim Rycerzami, O Pani Częstochowska, abyśmy na tej ziemi tworzyli jeszcze silniejsze więzi chrześcijańskiego braterstwa pomiędzy braćmi Rycerzami i pomiędzy ich rodzinami, tak byśmy stali się prawdziwymi „stróżami swoich braci” „w służbie jednemu, w służbie wszystkim”.
Do Ciebie przychodzimy Dziewicza Matko z Częstochowy, pragnąc byś nas ogarnęła swoim spojrzeniem pełnym miłości i umocniła nas w naszej misji miłosierdzia, jedności i braterstwa.
Tobie powierzamy nas samych, naszą misję i rozwój Zakonu w Polsce, przywództwo naszego Zakonu, duchowe dobro Rycerzy i ich rodzin.
Tobie się oddajemy,
Królowo Polski, módl się za nami, teraz i zawsze! Amen!