#dzień 6
– Wczoraj mieliśmy wielką uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Był to wyjątkowy dzień, bo nie ma rorat tak jak i w każdą niedzielę Adwentu. Pomimo to kapłani sprawowali Eucharystię w białych szatach z niebieskimi ozdobami czy dużą niebieską literą M, a takich szat w Adwencie używa się tylko na roratach i właśnie w uroczystość, którą wczoraj obchodziliśmy. Na pozostałych Mszach świętych w tym okresie liturgicznym kapłani mają fioletowe ornaty, a dwa razy w roku koloru różowego: w niedzielę Gaudete – III niedziela Adwentu i w niedzielę Laetare – IV niedziela Wielkiego Postu).
– Rozmawialiśmy wczoraj o tym co to jest niepokalane poczęcie. Nie będę was już o to dzisiaj pytał. Zapytam o coś innego.
– Od czego rozpoczyna się każda Msza święta?
– Przypomnijcie sobie, jak zaczęła się dzisiejsza Msza święta roratnia? Podpowiem, że od dźwięku, sygnału, który słyszymy dzięki ministrantom.
– Tak, dzwonki. Dobrze tu nam podpowiada początkujący ministrant. Najpierw usłyszeliśmy dźwięk dzwonka. Wtedy wszyscy siedzący w ławkach wstali, a z zakrystii wyszedł ksiądz z ministrantami. Czasem bywa uroczysta – idzie przez kościół, ministranci idący przed księdzem niosą krzyż, świece, kadzidło i księgę. To procesja wejścia.
– Gdy wierni, czyli wy wszyscy siedzący w ławkach usłyszycie dzwonki to wstajecie. Dźwięk dzwonków kończy nasze modlitewne rozmyślanie i mówi, że już rozpoczyna się Msza święta.
– Jaki kolejny gest wykonuje kapłan na rozpoczęcie Mszy świętej.
– Całuje ołtarz jako znak najwyższej czci i szacunku dla Chrystusa, bo ołtarz symbolizuje Jezusa. Czyni to nie tylko w swoim imieniu, ale w imieniu wszystkich zgromadzonych na Eucharystii. Patrząc na księdza całującego ołtarz, każdy może zrobić to w swoim sercu, wyrażając w ten sposób szacunek i cześć dla Pana Jezusa. Kiedyś całowano rodziców na znak szacunku, całowano dłonie kobiet wyrażając w ten sposób szacunek dla nich. Teraz już się tego nie robi, bo jest równouprawnienie.
– Dopiero następnym znakiem jest czyniony również z wielkim szacunkiem znak krzyża świętego z równoczesnym wypowiedzeniem słów: „W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.”. Słowa te rozpoczynają każdą modlitwę, także na początku Mszy świętej wypowiadamy je ze czcią. One nam przypominają, że właśnie chcemy być w bliskiej łączności Bogiem Ojcem, Synem Jego Jezusem i Duchem Świętym. Na końcu znaku krzyża mówimy amen co znaczy – tak. Słowem amen potwierdzamy nasz szacunek i wyrażamy pragnienie niech tak się stanie.
Po obrzędach wstępnych rozpoczyna się liturgia słowa.
Później jest liturgia eucharystyczna, obrzędy Komunii św. i obrzędy zakończenia.
Warto to wszystko wiedzieć, żeby lepiej przeżywać Mszę Świętą, żeby się nie nudzić w tym czasie, nie czekać niecierpliwie, aż się skończy, ale uczestniczyć w niej naprawdę.
– W przeczytanej przed chwilą Ewangelii usłyszeliśmy zachętę, zaproszenie Pana Jezusa: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”.
Po to również przychodzimy na Mszę Świętą – by Pan Jezus nas wzmocnił swoim słowem i pokarmem, który daje życie wieczne, czyli swoim Ciałem i Krwią, które przyjmujemy w Komunii Świętej.
– Podczas Mszy świętej dzieją się naprawdę ważne i ciekawe rzeczy.
Dziś opowiedziałem wam o tym, co dzieje się na początku, o tzw. obrzędach wstępnych.
Wróćmy jeszcze do procesji, która wyszła z zakrystii, wyszedł ksiądz z ministrantami. Powiem wam jeszcze o symbolice niesionego w procesji – krzyża, świec, kadzidła i księgi.
– Świece są znakiem, że Pan Bóg jest światłem.
– Krzyż to symbol naszego zbawienia, który mówi nam, że Pan Jezus, godząc się na śmierć na krzyżu, pokazał, że bardzo nas kocha. Jego śmierć zgładziła grzechy wszystkich ludzi, także moje i twoje.
– Kadzidło – proszek z różnych ziół, który pięknie pachnie, kiedy rzuci się go na rozżarzone węgielki.
– Ewangeliarz – księga, z której w czasie Mszy św. czyta się wybrane fragmenty Ewangelii.
Podczas Rorat w procesji wejścia w poprzednich latach, gdy nie było koronawirusa szły też dzieci z lampionami. W tym czasie wszyscy śpiewamy pieśń na wejście. Ten wspólny śpiew ma nas, którzy przyszliśmy na Mszę świętą, zjednoczyć; sprawić, że poczujemy się jedną rodziną, chociaż przecież nie wszyscy się znamy osobiście. Ma też nasze serca skierować ku Panu Bogu, pomóc nam się skupić.
– Co śpiewamy najczęściej w czasie procesji wejścia podczas Rorat? (Oto Pan Bóg przyjdzie, Archanioł Boży Gabriel, …).
Potem kapłan podchodzi do pulpitu obok ołtarza – to jest miejsce przewodniczenia.
Wszyscy robimy znak krzyża. Tym znakiem, który jest symbolem naszej wiary, rozpoczynamy i kończymy każdą modlitwę. Ten znak przypomina, że jesteśmy już odkupieni przez śmierć Jezusa na krzyżu i że jesteśmy dziećmi Boga i braćmi Jezusa w Duchu Świętym. Znak krzyża to również niejako naznaczenie się Chrystusem.
Dotykając czoła, serca i ramion, mówię:
„Jestem, Panie Jezu, cały Twój.
Twoje są moje myśli,
Twoje jest moje serce,
Twoje są moje gotowe do pracy ramiona.
Cały oddaję się Tobie”.
Temu gestowi towarzyszą bardzo ważne słowa: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
To, co rozpoczynamy znakiem krzyża, rozpoczynamy w imię Boga.
Najważniejszy w tym, co będzie działo się w czasie Mszy Świętej, jest Pan Bóg. To Jemu oddajemy cześć.
Ważne, aby znak krzyża wykonać nie byle jak, ale dokładnie dotykając czoła, serca i ramion, wyraźnie wypowiadając słowa: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Spróbujmy razem zrobić jeszcze raz piękny znak krzyża:
„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen”.
A teraz jeszcze po łacinie:
„In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen”.
– Pamiętacie już co oznacza słowo „Amen”? (tak, niech się stanie, to prawda).
– To prawda, że w imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego rozpoczynamy Mszę Świętą. Po znaku krzyża kapłan wita wszystkich zgromadzonych. Rozkłada szeroko ramiona, jakby chciał objąć wszystkich ludzi w kościele i mówi na przykład tak:
„Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi”.
Albo inaczej:
„Łaska i pokój od Tego, który jest i który był, i który przychodzi, niech będą z wami”.
To piękne biblijne sformułowania. Najczęściej jednak słyszymy:
„Pan z wami”,
a my odpowiadamy: „I z duchem Twoim”.
To nie jest życzenie: „Niech Pan będzie z wami”. Nie trzeba rozglądać się po kościele, żeby Go zobaczyć. Te słowa mają nam przypomnieć, że jest z nami Jezus Chrystus – Bóg. On jest w zgromadzonych na Mszy Świętej ludziach, w osobie kapłana, za chwilę będzie w swoim słowie, a potem jeszcze w swoim Ciele i Krwi pod postaciami chleba i wina… Na tym spotkaniu z Nim mamy się skupić, a wszystkie inne sprawy teraz są mało ważne.
Opowiedzcie o Roratach komuś, kto jeszcze na nich nie był. Wiem, że wielu z Was chciałoby być codziennie, ale przepisy związane z pandemią na to nie pozwalają, ale zapraszajcie wszystkich i dzieci, młodzież i dorosłych do odwiedzania naszej strony parafialnej, gdzie codziennie zamieszczamy głoszone na roratach Słowo Boże oraz do nawiedzania Jezusa i Maryi w kościele w ciągu dnia, a także i przede wszystkim do uczestniczenia we Mszy świętej, kiedy to tylko jest możliwe, a gdy nie możemy w uczestniczyć w Eucharystii ze względu na wprowadzone obostrzenia w związku z pandemią to oglądajmy chociaż transmisję Mszy św. np. w telewizji. Starajmy się, by nie było to tylko oglądanie jak jakiegoś filmu. Tydzień ma siedem dni, a każdego dnia jest kilka Mszy świętych. Żadna nie zastąpi tej niedzielnej, lecz w każdej uobecnia się Jezus Chrystus w swoim Słowie, w swoim Ciele i w swojej Krwi. Przychodźmy więc spotkać się Jezusem także w ciągu tygodnia.
Pytania:
1. Jaki dźwięk rozpoczyna Mszę Świętą? (Dźwięk dzwonka).
2. Dlaczego ksiądz całuje ołtarz na rozpoczęcie Mszy Świętej? (To wyraz szacunku i czci dla Pana Jezusa, który na ołtarzu za każdego z nas oddaje życie; ksiądz robi to również w imieniu zgromadzonych w świątyni).
3. Jakie słowa księdza na początku Mszy Świętej przypominają o obecności Jezusa? („Pan z wami”; „Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi”).
Zadania:
1. Zaproś na jutrzejsze Roraty kogoś, kto jeszcze w tym roku nie był na nich ani razu, albo chociaż do odwiedzenia strony parafialnej i przeczytania tego, co usłyszeliście.
2. Jeśli wybieracie się na roraty to przyjdźcie z lampionem, żeby uczestniczyć w procesji na rozpoczęcie Mszy Świętej tym razem symbolicznie z ławki, ale z zapalonym lampionem możecie już iść od domu.