Parafia Brusy
  • Start
  • Aktualności
  • Ogłoszenia parafialne
  • O parafii
    • Historia
    • Dokonania
    • Męcikał
    • Msze Święte
    • Duszpasterze
    • Standardy Ochrony Dzieci
  • Wspólnoty
    • Chór Parafialny „Lutnia”
    • Domownicy Boga
    • Grupa modlitewna
    • Credo – grupa uwielbienia tańcem z flagami
    • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „KSM”
    • Ministranci
    • Parafialny Zespół „Caritas” w Brusach
    • Przygotowanie do Bierzmowania
      • I ROK FORMACJI
      • II ROK FORMACJI
    • Rycerstwo Niepokalanej
    • Rycerze Kolumba
    • Schola parafialna
    • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich „SRK” w Brusach
    • Zespół „Ad Dominum”
  • Caritas
  • Kontakt
23 grudnia 2020 przez ks. Andrzej Węsierski

RORATY 2020 #DZIEŃ 18

RORATY 2020 #DZIEŃ 18
23 grudnia 2020 przez ks. Andrzej Węsierski

#dzień 18 – Przebrnęliśmy przez Adwent do dzisiejszego dnia. Stawiamy dzisiaj ostatni krok na adwentowej drodze. Poznawaliśmy w tym roku największy Cud, jaki codziennie dzieje się w każdym kościele na kuli ziemskiej. Poznawaliśmy to, co najważniejsze dla każdego chrześcijanina. To, co dzieje się podczas każdej Mszy Świętej. Odkrywaliśmy tajemnicę Mszy Świętej – Cud nad cudami. Wiemy już, jak jeszcze pobożniej uczestniczyć we Mszy. Wiemy, że każda Msza Święta jest ofiarą Jezusa Chrystusa prawdziwie obecnego pod postacią Hostii Najświętszej. Dzisiaj będziemy mówili o jakie są obrzędy zakończenia.

Poznaliśmy też wyjątkowych ludzi, dla których Eucharystia była najważniejszą chwilą każdego dnia i największą świętością.

– Jak nazywali się ludzie poznani na Roratach, zakochani w Panu Jezusie i Mszy Świętej? Poznaliśmy ich wielką miłość do Eucharystii. Kto z was przypomni kto to był.

Joanna Beretta Molla, Carlo Acutis, Piotr Jerzy Frassati, ks. Jan Macha, ojciec Pio, Matka Teresa z Kalkuty, Stanisław Kostka, Imelda Lambertini, Dzieci Fatimskie, Faustyna Kowalska.

Miło mi, że to wszystko zapamiętaliście. Warto było to wszystko przygotowywać wiedząc, że pozostaje w was wiedza, którą tutaj poznawaliście.

Popatrzcie, ilu było świętych i błogosławionych, a ilu jeszcze jest, o których można by opowiadać przy okazji tajemnicy Cudu nad cudami. Przypomnijmy sobie jeszcze o św. s. Faustynie, którą poznaliśmy na końcu, bo wczoraj.

– Kto podczas Mszy Świętych w okresie Bożego Narodzenia przychodził często do świętej Faustyny? (Dzieciątko Jezus).
– O czym Dzieciątko Jezus zapewniło świętą Faustynę? (Że Jezus zawsze jest w jej sercu).
– Kiedy święta Faustyna usłyszała te słowa? (Po Komunii Świętej).

Ostatnią częścią Mszy świętej jest obrzęd zakończenia. On się nieco pokrywa z obrzędem zakończenia Komunii Świętej, bo zakończeniem obrzędów Komunii jest kolejna modlitwa tzw. oracja. Orację ksiądz śpiewa, gdy Pan Jezus jest już schowany w tabernakulum, kiedy ołtarz główny jest już czysty. Wówczas wszyscy siadają, kończy się śpiew. Po czym ksiądz wstaje i mówi „Módlmy się”. Na te słowa kapłana wszyscy w kościele znowu wstają. Ta modlitwa wieńczy obrzędy Komunii świętej i jednocześnie wprowadza nas w obrzędy zakończenia, dziękczynienia.

Po tej oracji, jeśli nie ma ogłoszeń parafialnych od razu ksiądz udziela błogosławieństwa. Zauważcie, że obrzędy zakończenia są bardzo krótkie, ponieważ Msza święta to jest coś bardzo konkretnego.

Msza święta nie jest adoracją Najświętszego Sakramentu. Msza święta to jest akcja, w której wszystko odbywa się po kolei. To co najważniejsze już się wydarzyło w tej Eucharystii.

Był początek, był znak krzyża, przeproszenie za nasze grzechy, liturgia słowa, liturgia i obrzędy Komunii Świętej. I to było to najważniejsze co się wydarzyło, to wszystko zaczęło przemieniać nasze serca, bo przyjęliśmy Pana Jezusa do swych serc i dzięki temu staje się nami, my stajemy się jak On. I teraz znów konkretnie kapłan mówi „Pan z wami” na co wszyscy odpowiadają „I z duchem twoim”.

Teraz kapłan was błogosławi: „Niech was błogosławi Bóg wszechmogący, Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen”. Tym samym znakiem, którym zaczęliśmy, kończymy Mszę Świętą – znakiem krzyża. Na pożegnanie ksiądz mówi jeszcze: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Tego Chrystusa, którego macie w sercu przez Jego Słowo, przez Jego Ciało, macie Go teraz w sobie. 

Te słowa mają przypomnieć wszystkim, że nie wychodzą z kościoła sami. Że z chrześcijanami zawsze jest Pan Jezus, który kocha i pomaga dobrze żyć. Dlatego odpowiadamy: „Bogu niech będą dzięki!”. I znów mamy iść do świata pełnego niepokoju, lęku w pokoju i miłości Chrystusa. 

I znów, jak na początku, ksiądz na pożegnanie z Jezusem całuje ołtarz, a kiedy wejdzie do zakrystii i zakończy się wspólny śpiew, wszyscy zebrani w kościele powoli w ciszy będą wychodzić z kościoła. 

Takie są obrzędy zakończenia, jakże piękne i konkretne. 

Msza Święta się skończyła. Teraz zaczynają się codzienne sprawy. Pan Jezus jednak zostaje z nami i będzie nam pomagał, żebyśmy żyli według Jego nauki. Nie od jutra, od poniedziałku, po świętach, ale od zaraz!

Chciałbym, byście przez całe życie pamiętali, że Msza Święta w niedzielę to najważniejsze wydarzenie w tygodniu. Nie ma ważniejszego. Że Panu Bogu tego dnia dajemy najlepszy czas – nie zostawiamy Mszy Świętej na ostatnią chwilę, gdy ewentualnie coś jeszcze z niedzieli zostanie. Że do niedzielnej Mszy się przygotowujemy, że się nie spóźniamy, że jesteśmy tylko z Jezusem i dla Jezusa.

Policzył kiedyś jeden ksiądz, że w ciągu tygodnia mamy do wykorzystania 168 godzin. To dość dużo. Najwięcej czasu przeznaczamy na… sen, bo około 60 godzin tygodniowo. Około 30 godzin, czasem więcej, spędzamy w szkole. Zostaje jeszcze prawie 80 godzin na różne zajęcia, na odrabianie zadania, pomaganie w domu, na zabawę, na telewizję, książkę, internet.

I uważajcie, w tych 168 godzinach tylko 1 godzinę w tygodniu mamy przeznaczyć na Mszę św. Zajmuje więc ona zaledwie jedną sto sześćdziesiątą ósmą tygodnia, ale jest ona najważniejszą czynnością, najważniejszym wydarzeniem ze wszystkich. Jak dowiedzieliśmy się na tegorocznych roratach nie jest Ona nudna, pomimo że zawsze powtarza się to samo. Msza święta nie zmienia się, jest uporządkowana, tak jak nasze życie nie zmienia się. Wiele czynności codziennie powtarzamy: wstajemy; myjemy się; pomodlimy się jak wystarczy czasu – chociaż wiemy, że nie powinno nam go zabraknąć na rozmowę z Bogiem, przygotujemy śniadanie; zjemy je; posprzątamy po nim itd. Czy mówimy, że nasze życie jest przez to nudne? Nie. I Msza święta też nie jest nudna, ale konkretna i najważniejsza. 

Pewnie niektórzy powiedzą: „Tak mówi ksiądz, a pani z polskiego też mówi, że język polski jest najważniejszy, a pan od matematyki powiedział, że matematyka jest królową nauk, a pan od WF-u, że dobre zdrowie zależy od sportu. A teraz ksiądz jeszcze mówi, że najważniejsza jest Msza św. I komu tu wierzyć?”.

Posłuchajcie, nasze życie na ziemi nie trwa wiecznie, ale przez życie idziemy do wieczności. Co z tego, że człowiek na ziemi żyłby sobie szczęśliwie, gdyby po śmierci na całą wieczność poszedł do piekła?

Droga do nieba nie jest łatwa, jednak Pan Bóg chce nam pomóc. Dlatego posłał swojego Syna, który swoje życie oddał dla naszego zbawienia, złożył ofiarę z samego siebie, z którą my co niedzielę możemy łączyć swoje życie. Możemy oddać Mu wszystko, by On nasze życie przemienił.

Msza Święta wzmacnia człowieka na drodze do nieba. Bez Mszy i bez Komunii Świętej człowiek słabnie duchowo i zaczyna grzeszyć. Gdy ktoś przestaje jeść – słabnie, traci siły i w końcu może poważnie zachorować. Tak samo jest z Eucharystią.

Człowiek, który nie posila swego ducha słowem Bożym i Ciałem Pana Jezusa, nie ma siły, by żyć.

Czasem dorośli mówią: „Jakie to życie ciężkie, wszystkiego się odechciewa”. To są ci, którzy nie posilają się Ciałem Jezusa. Nie są szczęśliwi, nie mają siły żyć i pracować, w przeciwieństwie do świętej mamy Joanny, którą poznaliśmy na początku Rorat czy do błogosławionego Piotra Jerzego.

Bez Mszy św. i Komunii nie da się żyć, nie można być tak naprawdę szczęśliwym i dobrym. W domu w samotności można się załamać i stracić wiarę albo zacząć żyć po swojemu, nie po Bożemu.

Powtórzę jeszcze raz, Msza Święta jest najważniejsza. Bez matematyki, bez polskiego, bez chemii i fizyki można iść do nieba, a bez Mszy jest to niemożliwe.

Są ludzie, którzy znają matematykę, są geniuszami informatycznymi, a są nieszczęśliwi. Są ludzie, którzy mają wielkie bogactwa, a są nieszczęśliwi.

Ci, którzy żyją po Bożemu i wszystko, swoje życie, radości i kłopoty, ofiarowują Bogu w czasie Mszy św., do tego posilają się Eucharystią – na pewno będą szczęśliwi.

Na koniec chciałbym, byście posłuchali uważnie papieża Benedykta XVI, co powiedział kiedyś dzieciom takim jak wy o Mszy Świętej.

Drodzy chłopcy i dziewczęta!
Zachęcam was do wiernego uczestniczenia w niedzielnej Mszy św. (…) Nauczcie się rozmawiać z Panem, otwierajcie przed Nim serce, mówcie Mu o swych radościach, troskach i proście o światło i wsparcie na waszej drodze. Bądźcie posłuszni rodzicom, słuchajcie wskazań, które wam dają. Wreszcie nie bądźcie leniwi, ale angażujcie się, szczególnie w naukę. To wasz codzienny obowiązek i wielka szansa na rozwój i przygotowanie przyszłości waszego życia. Bądźcie otwarci wobec innych, przezwyciężajcie pokusę, by stawiać siebie w centrum, bo egoizm jest wrogiem prawdziwej radości. (…) Pan każdego dnia wzywa was do rzeczy wielkich. Bądźcie otwarci na to, co wam mówi. (…) Drogie dzieci, Bóg stał się człowiekiem, aby nam wskazać drogę; On też był dzieckiem, miał tyle lat co wy. Naśladujcie Go z miłością i każdego dnia pozwalajcie się Mu prowadzić za rękę.

Ważne słowa. Zapamiętajcie:
– co niedzielę przychodźcie na Mszę św. do kościoła;
– często rozmawiajcie z Panem Jezusem o swych radościach i troskach;
– proście Pana Jezusa o światło, byście wiedzieli, jak postępować;
– bądźcie posłuszni rodzicom;
– nie bądźcie leniwi, szczególnie w nauce;
– miejcie wielkie, otwarte serce dla innych.

Dzisiaj nie ma już obrazka do przyklejenia na planszę. Otrzymujecie inny obrazek – pamiątkę. Niech Wam przypomina tegoroczne Roraty, ale przede wszystkim to, co usłyszeliście o Cudzie nad cudami.

Na ostatnim obrazku, który już dostaliście, z tyłu jest modlitwa, którą teraz możemy odmówić razem.

Modlitwa przed Mszą świętą:
„Panie Jezu, za chwilę rozpocznie się Msza Święta. Dziękuję, że jesteś tak blisko. Wiem, że codziennie jesteś ze mną, ale tu przychodzę, by razem z innymi uczestniczyć w Najświętszej ofierze Twojego Ciała i Krwi. Panie Jezu, Ty wiesz, że potrzebuję Ciebie jak lekarstwa, jak światła na mojej drodze do nieba. Potrzebuję Ciebie, bym umiał odróżniać dobro od zła, bym był mocny i dobry. Panie Jezu, chcę, byś zawsze był w moim życiu na pierwszym miejscu. A teraz proszę, by moje myśli były przy Tobie, by moje oczy wpatrzone były w Ciebie, bym w skupieniu przeżył Twoją ofiarę i pobożnie przyjął Twoje Ciało pod postacią Najświętszej Hostii”.

Jeśli kochamy Pana Jezusa, to gdy wychodzimy z kościoła i mówimy o Panu Jezusie. Nie rozmawiamy o tym jakie jest oświetlenie, jak choinki pięknie pachną, jak jest ktoś ubrany, bo nie po to jesteśmy na Eucharystii, żeby było fajnie. To nie jest najważniejsze, to do Jezusa tu przychodzimy i o Nim powinniśmy mówić. Pomyślcie jeszcze, kiedy mówiliście o Panu Jezusie, który odpuścił mi moje grzechy, który dał nam siebie w Komunii świętej. To z nim idę do świata, idę odmieniony jego błogosławieństwem. Nie oczekuję od tego świata rozrywki, oczekuję zbawienia, po to przychodzę do kościoła na Mszę świętą. Pamiętajmy o tym i żyjmy Eucharystią nie tylko od święta.

Poprzedni artykułRORATY 2020 #DZIEŃ 17Następny artykuł Rozstrzygnięcie konkursu dla dzieci

Ostatnie wpisy

koncert organowy9 maja 2025
3 maja – Królowej Polski3 maja 2025
Majowe z KSM3 maja 2025

Archiwa

  • maj 2025
  • kwiecień 2025
  • marzec 2025
  • luty 2025
  • styczeń 2025
  • grudzień 2024
  • listopad 2024
  • październik 2024
  • wrzesień 2024
  • sierpień 2024
  • lipiec 2024
  • czerwiec 2024
  • maj 2024
  • kwiecień 2024
  • marzec 2024
  • luty 2024
  • styczeń 2024
  • grudzień 2023
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • czerwiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • luty 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • luty 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • październik 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • czerwiec 2020
  • maj 2020
  • kwiecień 2020
  • marzec 2020
  • luty 2020
  • styczeń 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019
  • październik 2019
  • wrzesień 2019
  • lipiec 2019
  • czerwiec 2019
  • maj 2019
  • kwiecień 2019
  • marzec 2019
  • luty 2019
  • styczeń 2019
  • grudzień 2018
  • listopad 2018
  • październik 2018
  • wrzesień 2018
  • sierpień 2018
  • czerwiec 2018
  • maj 2018
  • kwiecień 2018
  • marzec 2018
  • luty 2018
  • styczeń 2018
  • grudzień 2017
  • listopad 2017
  • październik 2017
  • wrzesień 2017
  • sierpień 2017
  • lipiec 2017
  • czerwiec 2017
  • maj 2017
  • kwiecień 2017
  • marzec 2017
  • luty 2017
  • styczeń 2017
  • grudzień 2016
  • listopad 2016
  • październik 2016
  • wrzesień 2016
  • lipiec 2016
  • czerwiec 2016

Dane kontaktowe

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brusach
Adres: ul. Kościelna 3, 89-632-Brusy
52 398 22 47
parafiabrusy@wp.pl
Kancelaria czynna:
poniedziałek i wtorek - od 16.30 do 17.30
środa, czwartek i piątek -od 10.00 do 11.00

Menu

  • Strona główna
  • Wszystkie aktualności
  • Ogłoszenia parafialne
  • Msze Święte
  • Historia
  • Kontakt

Ostatnie wpisy

koncert organowy9 maja 2025
3 maja – Królowej Polski3 maja 2025
Majowe z KSM3 maja 2025
Dyspensa 2 maja2 maja 2025

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Brusach

ul. Kościelna 3,
89-632 Brusy

tel. 52 398 22 47

parafiabrusy@wp.pl

Kancelaria parafialna

– poniedziałek i wtorek od 16.30 do 17.30

– środa, czwartek i piątek od 10.00 do 11.00

-w soboty, niedziele i święta biuro parafialne jest nieczynne

-przez cały okres wakacji kancelaria parafialna czynna po wieczornej mszy św. do godz. 19.30.

Wykonanie: Oskar Pryba | webdesign
Polityka prywatności

Kontakt

ul. Kościelna 3,
89-632 Brusy

tel. 52 398 22 47

parafiabrusy@wp.p

Ostatnie wpisy

koncert organowy9 maja 2025
3 maja – Królowej Polski3 maja 2025
Majowe z KSM3 maja 2025

Menu

  • Strona główna
  • Wszystkie aktualności
  • Ogłoszenia parafialne
  • Msze Święte
  • Historia
  • Kontakt