#dzień 14 – Drodzy bracia i siostry.
Od wczoraj przygotowujemy się bardzo intensywnie do świąt Bożego Narodzenia. Wiele modlitw, czytań, śpiewów podczas Mszy Świętej bardzo wyraźnie na to wskazuje. Przeczytany przed chwilą piękny fragment Ewangelii według św. Mateusza również zapowiada Boże Narodzenie.
Już wiadomo, że Maryja spodziewała się narodzenia Jezusa, że Jego opiekunem na ziemi i mężem Maryi miał być Józef.
Jednak, kiedy Józef odczytał plan Pana Boga, pojawiły się w nim wątpliwości. Czy da radę, czy nie zawiedzie, czy będzie miał dość siły i odwagi… Nawet przyszła mu do głowy, jak czytamy w Ewangelii, taka myśl, żeby Maryję potajemnie oddalić. Dzisiaj byśmy powiedzieli, że chciał zerwać z Maryją.
Ale ponieważ Bóg zna nasze serce i nasze myśli, posłał do Józefa swojego anioła.
– Co powiedział anioł Józefowi? (Żeby się nie bał, że życie, które się w Maryi poczęło, pochodzi od Ducha Świętego).
– Jaka była decyzja Józefa? (Zrobił to, o co prosił Bóg przez anioła – został mężem Maryi i opiekunem Jezusa).
Pan Bóg stawia przed nami różne zadania. Wcale nie obiecywał, że łatwo będzie je wypełnić. Jedno jest pewne – warto podjąć wyzwanie.
Popatrzcie na Józefa. Gdyby nie posłuchał anioła, gdyby zrobił po swojemu, zupełnie inaczej potoczyłaby się historia naszego zbawienia. A gdybyśmy cofnęli się wstecz do Adama i Ewy, pierwszych ludzi. Oni zrobili po swojemu, nie tak, jak prosił Bóg. I skutki tamtego pierwszego grzechu czujemy do dziś.
A ojciec Pio, którego poznaliśmy wczoraj?… Gdyby się uparł, być może Pan Bóg zabrałby krwawiące rany z jego rąk i nóg. I wtedy nie cierpiałby razem z Jezusem podczas każdej Mszy św.
Uczestniczący we Mszy św. odprawianej przez ojca Pio mówili, że nie widzieli księdza, ale mękę Pana Jezusa na Golgocie, Jego cierpienie i śmierć. Ludzie czasem szeptali: „Zobaczcie, on wygląda jak Pan Jezus!”.Ojciec Pio podczas każdej Mszy Świętej przeżywał mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Najmocniej cierpiał w chwili Przeistoczenia. To jest najważniejsza część Mszy świętej. Informacja o tym widnieje na naszej planszy roratniej: „Cud nad cudami”.
Właśnie o Przeistoczeniu podczas dzisiejszych Rorat będziemy mówić. Przedtem jednak powtórzmy trochę.
Jak nazywają się rany – znaki męki Pana Jezusa, które pojawiły się na ciele ojca Pio? (Stygmaty).
Ojciec Pio nie prosił Pana Boga o takie znaki, a gdy je otrzymał, czuł się bardziej zawstydzony niż wyróżniony. Nawet specjalne rękawiczki bez palców nosił, żeby przykryć zabandażowane rany. Dla ojca Pio nie stygmaty były najważniejsze.
Najważniejszą chwilą każdego dnia była dla niego Msza Święta. A Msza z ojcem Pio trwała naprawdę długo. Czasem, gdy ktoś go zapytał, dlaczego tak długo odprawia, odpowiadał, że chciałby odprawiać jak inni, ale… nie potrafi. W ogóle bardzo długo się do Mszy Świętej przygotowywał.- Jak długo ojciec Pio odprawiał Mszę Świętą? (Nawet trzy godziny). Dzisiaj akurat mamy piątek, dzień, w którym wspominamy mękę i śmierć Pana Jezusa. Dziś szczególnie z miłości do Niego pamiętamy o postanowieniu adwentowym, by coś dobrego zrobić albo zrezygnować z czegoś, co lubimy.
– Jak nazywa się część Mszy Świętej, którą w tych dniach poznajemy? (Liturgia eucharystyczna).
– Jakie dary zostały złożone na ołtarzu na początku liturgii eucharystycznej? (Chleb i wino).
Na ołtarzu zostały złożone chleb i wino. Teraz zaczyna się najważniejsza część Mszy Świętej. Pan Jezus naprawdę jest z nami pod postaciami chleba i wina.
Tutaj trzeba wrócić do tajemnicy kapłaństwa. Kim jest Ksiądz? Czy Ksiądz jak drugi Chrystus? Oczywiście, ale nie kiedy np. myje zęby czy ogląda telewizję. Wtedy jest zwykłym człowiekiem. Tak jak chleb powstał z owoców ziemi i pracy rąk ludzkich, tak jest też z kapłaństwem.
Zarówno chłopiec jak i dziewczynka rodzą się z miłości Pana Boga i miłości rodziców w konkretnej rodzinie. W tej konkretnej rodzinie dorastają. To ze zwyczajnej rodziny Pan Bóg wybiera sobie jedno z dzieci i powołuje je. To z tego zwyczajnego świata młody człowiek zabiera wszystko co przekazali mu rodzice, jak go wychowali. Trafia do Seminarium Duchownego, gdzie tak jak ziarno w młynie jest trochę obrabiane, tak w Seminarium kształtuje się młodego człowieka. Ziarno po obróbce w młynie wraca do ludzi jako chleb podczas Komunii Świętej przemienione w Ciało Chrystusa, a młody człowiek chociaż na zewnątrz taki sam, ale już trochę podmieniony wraca do ludzi, żeby im posługiwać.
Jest taki wyjątkowy moment, kiedy kapłan jest jak drugi Chrystus. To jest, kiedy odprawia Mszę święta. Właśnie w tej części Przeistoczenia. To wtedy ksiądz mówi wszystko to co powiedział Chrystus w Wieczerniku, bo oddaje Mu swój głos, swoje ręce, którymi wykonuje te same gesty co Jezus. Pochyla się nad chlebem i mocą Duch Świętego wypowiada te same słowa co Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. „Bierzcie i jedzcie …”. Te słowa kapłan mówi w imieniu Jezusa, ale też i w imieniu własnym i to właśnie w tym czasie ksiądz występuje jako drugi Chrystus. Tyle na razie wyjaśnień. Wróćmy do dalszego omówienia przebiegu Mszy świętej.
– Ta część Mszy nazywa się wielką modlitwą eucharystyczną. Jeśli słowo „Eucharystia” oznacza dziękczynienie, to zaczyna się modlitwa dziękczynna.
Śpiewamy wtedy na przemian z księdzem.
„Pan z wami”.
„I z duchem twoim”.
„W górę serca”.
„Wznosimy je do Pana”.
„Dzięki składajmy Panu, Bogu naszemu”.
„Godne to i sprawiedliwe”.
– Ksiądz zachęca: „Dzięki składajmy Panu, Bogu naszemu”. My odpowiadamy, że to godne i sprawiedliwe, bo Panu Bogu zawsze trzeba dziękować. Nawet wtedy, kiedy spotyka nas coś złego, mamy nadzieję i ufamy, że Bóg nas nigdy nie opuszcza, nie zostawia i wszystko potrafi przemienić w dobro.
Po tym dialogu ksiądz rozkłada ręce i modli się. Ta część modlitwy eucharystycznej nazywa się prefacją. Tekst może się zmieniać w zależności od święta.
Na koniec tej modlitwy razem z aniołami z całych sił chwalimy Pana Boga:
„Święty, Święty, Święty Pan Bóg zastępów.
Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej.
Hosanna na wysokości.
Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie.
Hosanna na wysokości!”.
– Co oznacza słowo „Hosanna”? („Zbaw nas”, „Otwórz nam drzwi do nieba”).
Po tym radosnym śpiewie zbliża się wielka chwila. Ksiądz opowiada, jak to Pan Jezus na dzień przed swoją śmiercią zebrał wszystkich apostołów przy stole w Wieczerniku i ustanowił Najświętszy Sakrament.
I teraz ksiądz robi wszystko w imieniu Pana Jezusa, powtarza Jego słowa i gesty z ostatniej wieczerzy.
Pan Jezus wziął chleb i kielich z winem – teraz ksiądz bierze chleb i kielich z winem.
Pan Jezus odmówił dziękczynienie – teraz ksiądz odmawia modlitwę dziękczynienia.
Pan Jezus przemienił chleb i wino w Ciało i Krew – teraz ksiądz wypowiada te same słowa i mocą Pana Jezusa dokona tej samej cudownej przemiany.
Następuje najważniejszy moment Mszy św. – Przeistoczenie. Hostia i wino w kielichu wyglądają tak samo jak przedtem, ale wierzymy, że Bóg dokonuje cudu przemiany. Chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Chrystusa. Dokonała się ofiara Jezusa Chrystusa prawdziwie obecnego pod postacią Najświętszej Hostii.
Na każdej Mszy Świętej jesteśmy świadkami tego cudu nad cudami.
Na koniec ksiądz mówi: „Oto wielka tajemnica wiary”.
My odpowiadamy: „Głosimy śmierć Twoją, Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie, i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”.
Są jeszcze trzy inne formuły, ale tej używa się najczęściej.Pan Jezus jest teraz z nami. Kapłan jeszcze raz podnosi do góry chleb i wino, które stały się Ciałem i Krwią Jezusa i głośno chwali Boga, powierzając mu nasze życie:
„Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie,
Tobie, Boże, Ojcze Wszechmogący,
w jedności Ducha Świętego,
wszelka cześć i chwała,
przez wszystkie wieki wieków. Amen!”.
I to „Amen” jest bardzo ważne. W ten śpiew wkładamy całe serce, bo oddajemy cześć Bogu, który tak nas umiłował, że zesłał Jezusa, który stał się naszym pokarmem.Czasami śpiewa się to „Amen” potrójnie, czyli trzy razy, bardzo uroczyście.
Zachęcam Was, byście zawsze po Przeistoczeniu, gdy ksiądz ukazuje nam Ciało i Krew Pana Jezusa, jak apostoł św. Tomasz, gdy zobaczył zmartwychwstałego Jezusa, w ciszy swojego serca wyznali wiarę w żywego obecnego Boga słowami: „Pan mój i Bóg mój”.
Podsumujmy to dzisiaj usłyszeliście. Największa trudność jest w tym, że chleb i wino po Przeistoczeniu na zewnątrz zostają takie same. To dlatego ludziom jest trudno dostrzec, że jest to już Prawdziwe Ciało i Prawdziwa Krew Pana Jezusa. Tutaj znowu możemy porównać do człowieka, konkretnie też do księdza. Niektórym sprawia problem, żeby w księdzu zobaczyć kogoś kto został ofiarowany Bogu Ojcu w Jezusie Chrystusie, ponieważ dalej na zewnątrz wygląda tak samo. Rzeczy zewnętrzne takie jak brzuch, ręce, nogi itd. niekiedy tak niektórym przesłaniają to co się dzieje, że nie są w stanie zobaczyć, że jest tam drugi Chrystus. Zbyt często zatrzymujemy się nad tym co zewnętrzne.
– Kiedy jeszcze kapłan występuje jako drugi Chrystus?
W konfesjonale, gdy udziela rozgrzeszenia, to nie mówi: „ja tobie odpuszczam grzechy” tylko mówi: „Przez posługę Kościoła ja odpuszczam tobie grzechy”. Przez posługę Kościoła, czyli całego Ciała Chrystusa. Kapłan mówi w imieniu Kościoła.
Zapewne drogie dzieci będziecie wypatrywały w tym roku Mikołaja, nie patrzcie na szybę, ale patrzcie za szybę to na pewno go dostrzeżecie, bo wam będzie zależało.
Jeżeli nam będzie zależało na Eucharystii to będziemy potrafili zobaczyć Pana Jezusa swoim sercem. Jeżeli będzie nam zależało to wtedy tak, bo wówczas nie ma znaczenia czy jest fajnie, ciekawie czy nie. To nie ma żadnego znaczenia, jeśli nam zależy na Chrystusie, to my i tak przyjdziemy do kościoła dla Niego, by Go spotkać, bo powiemy, Bóg dał mi swoje Ciało. Pójdziemy do sakramentu pokuty i usłyszmy „Bóg odpuścił tobie grzechy”. Uświadomię sobie, że mam czystą duszę i tylko to będzie miało dla mnie znaczenie. Tak patrzy człowiek wiary. Człowiek bez wiary będzie myślał czy było fajnie, co było wokół.
Bóg daje mi siebie, swoje Ciało i Krew, Bóg odpuszcza mi grzechy – to jest właśnie Cud nad Cudami.
Pytania:
1. Jak nazywa się najważniejsza chwila podczas Mszy Świętej? (Przeistoczenie).
2. Czyje słowa i gesty powtarza ksiądz podczas Przeistoczenia? (Ksiądz powtarza słowa i gesty Pana Jezusa z Ostatniej Wieczerzy).
3. Jaki cud dokonuje się w chwili Przeistoczenia? (Chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Pana Jezusa).
Zadanie:
„Pan mój i Bóg mój” – zapamiętaj te słowa, które powiedział św. Tomasz, gdy zobaczył zmartwychwstałego Pana Jezusa, i wypowiadaj je zawsze w swoim sercu podczas Przeistoczenia.
RORATY 2020 #DZIEŃ 14