#Dzień 1
– Autor biblijny mówi, że Bóg siódmego dnia odpoczywał. Nie należy tego rozumieć dosłownie, bo Bóg przecież nie musi odpoczywać. Chodzi o to, że człowiek co sześć dni powi- nien odpocząć. W siódmym dniu ma odłożyć swoją pracę i oddać Bogu chwałę. Tego dnia powinien się modlić i dziękować Bogu za wszystko, co od Niego otrzymuje. Jednym słowem powinien świętować. Zresztą potwierdził to Pan Bóg w przykazaniach, które przekazał ludziom przez Mojżesza – w Dekalogu: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”.
Dla Izraelitów siódmym dniem tygodnia był szabat, czyli sobota. To dlaczego dla nas, chrześcijan, świętym dniem jest niedziela, czyli pierwszy dzień tygodnia?
Dlatego, że w pierwszy dzień tygodnia, czyli w niedzielę, Pan Jezus powstał z grobu. W nie- dzielny poranek zmartwychwstał. Dał w ten sposób znak, że kiedyś, chociaż też umrzemy, będziemy żyć wiecznie w niebie. Nie było i nie ma w historii ważniejszego wydarzenia. Dlatego dla uczniów Chrystusa, dla chrześcijan, to najważniejszy dzień w tygodniu.
W niedzielę również Jezus Zmartwychwstały ukazał się apostołom zebranym w Wieczerniku.
Dlatego chrześcijanie jakby „przenieśli” szabat na niedzielę, na pierwszy dzień tygodnia. Dlatego w niedzielę idziemy do kościoła, do naszego parafialnego wieczernika, na spotka- nie z żyjącym Panem Jezusem. Wspominamy zmartwychwstanie Jezusa i dziękujemy Panu Bogu za wszystko, co dla nas zrobił.
Niedziela jest po to, by przypomnieć sobie, że Pan Bóg JEST. Cały tydzień biegamy, pracujemy, uczymy się, czasem mamy już dość i dziękujemy Bogu, że jest niedziela, że po sześciu dniach możemy wreszcie odpocząć, nabrać sił do codziennych obowiązków. W niedzielę świętujemy. Co siedem dni mamy święto!
W niedzielę chrześcijanie nie robią wielkiego sprzątania ani zakupów, nie pracują na działce ani w ogrodzie, bo to grzech. To zajęcia na sześć dni w tygodniu. Niedziela to święto! Dzień wyjątkowy, inny niż sześć dni od poniedziałku do soboty.
Mamy wtedy czas dla Pana Boga i więcej czasu dla siebie nawzajem. Rodzice nie idą do pracy, dzieci do szkoły ani do przedszkola. Mamy czas. Razem w rodzinie możemy zjeść obiad, mamy więcej czasu, by ze sobą porozmawiać, posłuchać siebie nawzajem, nacieszyć się sobą, pójść na spacer czy odwiedzić babcię i dziadka.
Ale najlepszy czas z niedzieli dajemy Panu Bogu. Msza Święta jest najważniejszym punktem każdej niedzieli. Bo jeśli kocham, to z ukochaną osobą chcę się zobaczyć, chcę ją spotkać.
Jeśli Pana Boga kocham, to chcę Go spotkać jak najprędzej. A jeśli ktoś nie chce chodzić w niedzielę do kościoła na Mszę św., to nie może mówić, że kocha Boga.
Kto w niedzielę z własnej winy (bo mu się nie chciało, bo padał deszcz, bo za długo siedział przed komputerem, bo zaspał) nie pójdzie do kościoła, ma grzech ciężki.
Kto w niedzielę opuszcza Mszę św., zachowuje się tak, jakby Panu Jezusowi chciał powie- dzieć: „Nie potrzebuję Ciebie, Panie Jezu. Nie mam dla Ciebie czasu, mam ważniejsze sprawy na głowie”. Człowiekowi wydaje się, że sam sobie wystarczy, że sam sobie poradzi.
Takie zachowanie, kiedy człowiek rezygnuje z Jego łaski, z Jego pomocy, bardzo boli Zbawiciela.
Pamiętajcie zawsze, przez całe życie, że niedziela to dla chrześcijan dzień święty. Co nie- dzielę Pan Bóg zaprasza nas na spotkanie! Co niedzielę idziemy do kościoła na Mszę Świętą. Chcemy znaleźć się blisko Pana Jezusa, bo chcemy stawać się dobrymi ludźmi.
Jutro opowiem Wam o chłopcu, który nie wyobrażał sobie niedzieli bez Mszy Świętej.
Pytania:
1. Dlaczego niedziela dla chrześcijan jest dniem świętym? (W niedzielny poranek Pan Jezus pokonał śmierć i powstał z martwych). Odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.
2. W którym przykazaniu Bóg mówi, że należy czcić dzień święty? (W trzecim przykazaniu Bożym).
3. Jak brzmi przykazanie kościelne, które mówi o obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele? (W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych).
Zadania:
1. Porozmawiaj z rodzicami na temat, czym w Waszym domu niedziela różni się od pozo- stałych dni tygodnia?
2. Na planszę roratnią przyklej drugi obrazek.
3. Na stronie internetowej „Małego Gościa” posłuchaj piosenki roratniej „Kiedyś wino i chleb”.